Poniedziałek Wielkanocny

Dzisiaj drugi dzień świąt i drugi dzień w oktawie Wielkanocy - Wielkanocny Poniedziałek. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego - Zielonych Świąt. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, mają bardzo uroczysty charakter, do tego stopnia, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się więc i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy Nieba. Baczmy jednak, aby formy tej radości i kultura naszej zabawy, były godne i roztropne.

Liturgia najbliższych dni zaprasza nas na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem, przynagla nas do związania z Nim całej swojej egzystencji, do odkrycia w Nim najgłębszej prawdy o nas samych i o naszej misji głoszenia Jego Królestwa. Nie żałujmy czasu na Eucharystię, która jest ciągle tą samą Paschalną Ofiarą Chrystusa.

1. Przyszła niedziela kończy oktawę Wielkanocy. Różaniec odmówmy indywidualnie. To tak zwana niedziela przewodnia lub biała, a z ustanowienia Kościoła Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jej sercem, o godz. 15:00 będzie Eucharystia i nabożeństwo, a następnie w Domu Kultury w Zarszynie (sala dawnego kina) przedstawienie pt. „Umęczon pod Pońskim Piłatem” - w wykonaniu grupy teatralnej „Mała scena wielkich serc” z Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krośnie. Serdecznie zapraszam!

2. Przypomnijmy, że nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego nierozerwalnie łączy się z osobą Świętej Faustyny Kowalskiej. Święty Jan Paweł II mówił o niej: „Ta prosta zakonnica przybliżyła Polsce i światu paschalne orędzie Jezusa Miłosiernego. W tej godzinie dziejów wołamy o miłosierdzie Boże. Pascha jest to przyjście i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to paschalne objawienie się miłosierdzia Bożego”.