Niedziela Palmowa

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

2. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować!

3. W poniedziałek 3 kwietnia w naszej parafii dzień spowiedzi św. wielkopostnej w godzinach: 10:00 - 12:00 oraz 15:00 - 17:30. We wtorek we Wzdowie, Strachocinie i Kostarowcach, a w środę w Jasionowie i Trześniowie.
4. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu. Szczegółowy program został zamieszony na stronie [zobacz].

5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00.

6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. 
O godz. 9:00 zapraszam na Drogę krzyżową szczególnie dzieci ze Szkoły Podstawowej i adorację. O godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i rozpoczęcie nowenny do Miłosierdzia Bożego. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. 
Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 17:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Panie strażaczki i Panów strażaków zapraszam do adoracji przy Bożym Grobie, oraz inne stany, róże różańcowe, rodziny według porządku zamieszczonego w gablocie i na stronie parafialnej. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do Wielkiej Soboty do godz. 19:00.  Adoracja jest zaplanowana bez przerw, dlatego proszę o zgłoszenie się osoby, które będą mogły adorować w godzinach nocnych. Ofiary składane tej nocy i całą sobotę do krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Plan adoracji umieszczony jest w gablocie z ogłoszeniami parafialnymi. 
Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszym kościele o godz.: 9:00, 10:00 i 11:00.

8. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Jednocześnie, aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. 
Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19:00. Na tę uroczystą liturgię przynosimy ze sobą świece. W zakrystii są jeszcze świece paschaliki.

9. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, o godz. 6:00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. 
Proszę o czynne włączenie się w procesję rezurekcyjną chór parafialny, strażaków ze sztandarami i chorągwiami, panów niosących baldachim oraz panie w strojach ludowych z KGW o posługę przy niesieniu obrazów i figur. 
Pozostałe Msze Święte o godz.: 10:00 i 11:30.

10. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą odprawiane o godz.: 8:00, 10:00 i 11:30.

***
Msze święte w tygodniu będą odprawiane według następującego porządku:
Kliknij na wykaz ⬆ aby powiększyć