Uroczystość Bożego Narodzenia

PASTERKA

1. „Dziś narodził się nam Zbawiciel”. Przyszedł po to, aby przywrócić naszą więź z Bogiem. Ta Dobra Nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję także w nasze współczesne serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest w nocy beznadziejności, zwątpienia i lęku o przyszłość. Pełni wiary i radości świętujemy więc ten szczególny czas Bożego Nawiedzenia. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą naszą, nieraz trudną codzienność.

Tą Mszą Świętą pasterską rozpoczęliśmy oktawę i okres Narodzenia Pańskiego, niezwykle bogaty w znaki obecności Bożej.

2. W dni świąteczne zapraszam wszystkich na Msze Święte do naszej parafialnej świątyni, do licznego udziału w świątecznej Eucharystii. W przyszłą niedzielę wejdziemy w Nowy Rok Pański 2023. Dzień 1 stycznia to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Światowy Dzień Modlitw o Pokój.MSZA W DZIEŃ

1. Podczas dzisiejszej Mszy Świętej z wielką radością śpiewaliśmy Chwała na wysokości Bogu… Słowami tego hymnu uwielbiliśmy Boga wszechmogącego za dar narodzin Syna, który zstąpił z niedostępnej światłości i stał się jednym z nas. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne błogosławieństwa Bożego i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze polskie dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą, nieraz trudną codzienność. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej Tajemnicy Wcielenia Bożego. Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad Dobrą Nowiną zwiastującą pokój i miłość.

2. Niech przejawem takiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii. Niech polskie katolickie domy w tym czasie rozbrzmiewają kolędą płynącą przede wszystkim z naszych serc.

4. Oktawa Bożego Narodzenia jest bardzo bogata w liturgiczne wspomnienia:

- w drugi dzień uroczystości Narodzenia Pańskiego 26 grudnia tradycyjnie czcimy Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Msze św. o godz. 8:00, 10:00 i 11:30. Tradycyjnie w ten dzień składamy ofiary na potrzeby uczelni katolickich.

- we wtorek 27 grudnia wspominamy Świętego Jana Apostoła - największego teologa wśród Ewangelistów. Janowy Prolog o Słowie, które stało się Ciałem, jest wyróżniającym się tekstem w bożonarodzeniowej liturgii słowa. 
Msza św. o godz. 17:00.

- w środę 28 grudnia wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników. Niech ten dzień będzie okazją do gorliwszych modlitw w intencji poszanowania niewinnego, zwłaszcza nienarodzonego jeszcze życia. 
Msza św. o godz. 8:00

- w czwartek 29 grudnia wspomnienie św. Tomasza Becketa (1118-1170), biskupa i męczennika, który za wierność papieżowi i Kościołowi rzymskiemu oddał życie - poniósł śmierć męczeńską podczas sprawowania Mszy Świętej, jest patronem Anglii i osób duchownych. 
Msza św. o godz. 8:00

- w piątek 30 grudnia w tym roku w kalendarzu liturgicznym umieszczono święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Wspólnie będziemy prosić Świętą Rodzinę o świętość naszych rodzin. 
Msza św. o godz. 8:00. 

- w sobotę 31 grudnia w ostatni dzień roku kalendarzowego zapraszam na wspólne dziękczynienie i Mszę Świętą o godz. 15:00. Wspomnienie św. Sylwestra I (285-335) jako 33. z kolei papieża w dziejach Kościoła, który 21 lat zasiadał na Tronie Piotrowym w czasach, kiedy skończyły się prześladowania i Kościół rzymskokatolicki uzyskał wolność, mógł się swobodnie rozwijać.

- w przyszłą niedzielę 1 stycznia rozpoczniemy Nowy Rok Pański 2023. To uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Porządek Mszy Świętych niedzielny 8:00, 10:00 i 16:00.

5. Trwamy w naszej parafii w zawierzeniu rodzin Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jest to przede wszystkim wspólna modlitwa wszystkich mieszkańców danego domu. Proszę o zgłoszenie się tych osób których małżonkowie przyjechali na czas świąteczny, aby zgłosili się do zakrystii i ustalimy termin dogodny dla rodziny lub telefonicznie. 
Na najbliższy tydzień (środę, czwartek i piątek) ministranci zapowiedzą wizytę kapłana we wtorek przed południem. W sobotnie przedpołudnie natomiast zapowiedzą wizytę na następny tydzień (czyli poniedziałek, wtorek, środę i czwartek).