Pielgrzymka do Monachium

Pielgrzymka
Monachium - Dachau

Termin: 18 – 23 lipca 2022

Pielgrzymka organizowana jest do Monachium (Bawaria) – nowoczesnego miasta kultury i sztuki, w którym znajdują się również pamiątki z czasów Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Królestwa Bawarii oraz do Dachau – niemieckiego obozu zagłady z czasów II wojny światowej.

Celem pielgrzymki jest uczczenie pamięci Rodaków, którzy zginęli w Dachau oraz zwiedzanie ciekawych miejsc związanych z kulturą i sztuką sakralną.

Dzień 1:
Wyjazd o godzinie 22:00.
Przejazd nocą przez Słowację, Austrię, Niemcy.

Dzień 2:
Planowany przyjazd do Monachium w godzinach popołudniowych – czas wolny, obiadokolacja. Zakwaterowanie, nocleg w Monachium.
Planowane jest spotkanie w konsulacie RP z konsulem generalnym p. J. M. Malczewskim oraz przedstawicielami Polonii.

Dzień 3:
Śniadanie. Przejazd do Dachau (niemiecki obóz zagłady, który powstał w 1933 r.; zginęło tam 41500 więźniów, w tym ks. Stanisław Węgrzynowski i Tadeusz Winiarski z Zarszyna).
Zwiedzanie obozu, pobranie ziemi z miejsca kaźni naszych Rodaków. Przejazd do Monachium.

Monachium:
Kwatera Ehrenhaim I na cmentarzu Perlacher Forst – największe miejsce spoczynku polskich obywateli w Niemczech, tzw. Gaj Pamięci – pochowanych jest tam ponad 2000 Polaków, są to ofiary obozu koncentracyjnego w Dachau, w tym 7 księży ogłoszonych błogosławionymi przez Kościół Katolicki – tu znajdują się prochy naszych Rodaków.

Msza św. na cmentarzu, zapalenie zniczy na nagrobnych płytach z urnami Rodaków. Zwiedzenie cmentarza, spotkanie z prezesem fundacji opiekującej się cmentarzem dr Jascha Martzem.

Zwiedzanie Monachium:
-zabytki sakralne – Plac Marienplatz (złota statua Maryi), Ratusz Miejski, starówka – prywatna kaplica braci Cosmas  Damiana, Katedra NMP, kościół św. Michała z XVI w.;
-obiekty sportowe – Stadion Olimpijski, Wieża Olimpijska;
- rezydencja władców Bawarii – ogród, skarbiec, hala piwna Hofbräuhaus oraz browar Hofbräu;
-hala wystawowa BMW – możliwość obejrzenia najnowszych i najstarszych modeli BMW.

Dzień 4:
Śniadanie, przejazd do Sanktuarium Maryjnego w Altotting.
Wyjazd w drogę powrotną, posiłek w trakcie drogi powrotnej.

Dzień 5:
Planowany przyjazd do Zarszyna w godzinach nocnych.

★ Wyjazd dużym, wygodnym autokarem z parkingu koło plebanii w Zarszynie.

★ Świadczenia: transport, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, ubezpieczenie, opieka pilota.

★ Cena: 900 zł ( przy grupie 55 osób).

★ Organizator:
Biuro FLORATUR Grzegorz Wojtoń, tel. 605050453.

Zapisy:
- ks. proboszcz Z. Babiarz (tel. 699671018) oraz
- M. Kuzin (tel. 607642519) do 15 czerwca.

We wszelkich sprawach  organizacyjnych związanych z pielgrzymką  można dzwonić na powyższe numery.