Odpust ku czci św. Marcina Biskupa

Dziś w dniu 11 listopada obchodzimy w naszej parafii uroczysty odpust ku czci św. Marcina Biskupa .
Św. Marcin urodził się ok. 317 r. Podobnie jak jego ojciec był żołnierzem, chociaż po przyjęciu chrztu zgodnie z ówczesnym zwyczajem zrezygnował ze służby wojskowej. Później przez dziesięć lat żył w pustelni, a następnie założył najstarszy klasztor w Galii. Słynął z cnoty, ascetycznego życia a także z cudów. W 371 r. został wybrany biskupem Tours.
Marcin umiera w 397 r. i niemal natychmiast zaczyna się szerzyć jego kult - najpierw we Francji, a następnie w całej ówczesnej Europie. Św. Marcin jest pierwszym świętym Kościoła zachodniego spoza grona męczenników.
Ikonografia często bazuje na przełomowym wydarzeniu z życia świętego i podkreśla miłosierdzie Marcina. Sam św. Marcin przedstawiany jest w ikonografii jako żołnierz oddający pół płaszcza żebrakowi zobaczywszy go u bram miasta sponiewieranego i marznącego. Następnej nocy Św. Marcin miał ujrzeć we śnie odzianego w ten płaszcz Chrystusa, który do otaczających Go aniołów mówił: "To Marcin okrył mnie swoim płaszczem".
Św. Marcin jest patronem armii, rycerzy, żołnierzy, podróżujących, uchodźców, kowali i płatnerzy, żebraków, pasterzy, tkaczy, rękawiczników, właścicieli winnic, garbarzy, hotelarzy i wielu innych.

***
"Niech św. Marcin pomoże nam zrozumieć, że tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy starali się dzielić z innymi, będzie można stawić czoło wielkiemu wyzwaniu naszego czasu, jakim jest konieczność budowania pokojowego i sprawiedliwego świata, w którym każdy będzie mógł żyć godnie. (…)
Zwracamy się teraz do Najświętszej Maryi Panny prosząc, aby pomagała wszystkim chrześcijanom stawać się na wzór św. Marcina wielkodusznymi świadkami Ewangelii miłości i niestrudzenie budować kulturę solidarnego dzielenia się z innymi."

Benedykt XVI
Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 11.11.2007 r.

***
Warto przeczytać

Zachęcamy do lektury trzech opracowań dotyczących rozwoju kultu św. Marcin w naszym kraju:

  • Waldemar Rozynkowski Przejawy kultu św. Marcina w Polsce: wybrane zagadnienia”  [czytaj]
  • Ks. Władysław Nowak „Św. Marcin z Tours: duchowość, kult, wzór ewangelizacji w dziele integracji Europy”  [czytaj]
  • Grażyna Karolewicz „Kult św. Marcina w Polsce do schyłku XVI w.” [czytaj]