Wielki Post 2014 - Środa Popielcowa

 
Wielki Post to czterdzieści świętych dni przygotowania do Wielkanocy - od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku - wzorem czterdziestoletniej wędrówki Izraelitów z niewoli egipskiej do ziemi obiecanej. Kościół wraz z katechumenami pokutnikami gotuje się do obchodu trzech dni Triduum Paschalnego. Czyni to przez rezygnację z rozmaitych przyjemności; zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wierni przeznaczają na pomoc ubogim; zaoszczędzony czas wspólnota wiernych poświęca słuchaniu słowa Bożego (rekolekcje wielkopostne, poranne spotkania modlitewne, obrzędy pokutne). Przez bardziej intensywne sprawowanie Eucharystii oraz sakramentu pokuty i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wigilię Paschalna. Dochodzi do tego rozważanie z wdzięcznością męki Chrystusa (Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale). Zewnętrznymi oznakami Wielkiego Postu są: fioletowy kolor szat liturgicznych, rezygnacja z ozdobnych elementów wystroju kościoła i gry na organach, brak „alleluja” i „gloria”.